Governor Information

Current Governors

 

Name of Governor

Category of governor

Term of office start date

Term of office end date

Responsibilities

Relevant business interests that could present a conflict of interest (including whether a Governor elsewhere)

Personal relationship (if any) with members of school staff e.g. spouse, partner, relative

Betty Read

 

Local Authority

08-07-2017

07-07-2021

Chair of Governors; Safeguarding Governor; Finance and Personnel Portfolio; Disadvantaged, Vulnerable and Looked After Child Portfolio; Middle and Higher Attainers Portfolio; Subject Lead for Modern Foreign Languages Member of IEB at Cove Secondary School None
Sophie Culverhouse

Associate (no voting rights)

Employee of the School None
Andrew Garrison

Co-Opted

28-11-2016

27-11-2020

Finance & Personnel Portfolio; Property & Asset Management Portfolio (including Health and Safety); Subject Lead for PE

None

None
Christine Guinness

Parent

16-07-2018

15-07-2022

Safeguarding ; Business and Community Liaison; Subject Lead for Geography and History Chair of Oakwood Pre-School since December 2017 None
Louise Humphreys

Co-Opted

11-03-2019

10-03-2023

Training and Development Governor; Subject Lead for Science Owner of Peyto Law None
Olumayowa Kajero

Parent

28-11-2017

27-11-2021

SEND Portfolio; CPHSEE Portfolio; Subject Lead for ICT None None
Kirsty Lewis

Head Teacher

Employee of the School; Member of Cove Co-Operative Learning Trust None
Dianne Pickford

Co-Opted

10-10-2016

09-10-2020

Disadvantaged, Vulnerable and Looked After Child Portfolio; SEND Portfolio; CPHSEE Portfolio; Business and Community Liaison; Subject Lead for Arts, Music and Drama Co-opted Governor at Farnborough Grange Nursery and Infants School from November 2016 None
Alpa Shingadia

Co-Opted

10-10-2016

09-10-2020

Disadvantaged, Vulnerable and Looked After Child Portfolio; Business and Community Liaison; Middle and Higher Attainers Portfolio; Subject Lead for Geography and History None None

Former Governors who have served within the 2018 / 2019 academic year

 

Name of Governor

Type of Governor

Term of office start date

Term of office end date

Responsibilities

Relevant business interests that could present a conflict of interest (including whether a Governor elsewhere)

Personal relationship (if any) with members of school staff e.g. spouse, partner, relative

Martin Kensett

Co-Opted

10-10-2016

10-03-2019  (resigned)

Vice-Chair; Development and Training Governor; Property & Asset Management Portfolio (including Health and Safety); Subject Lead for Science None None

 

Committee Membership 2018 / 2019

 

Governors are appointed to portfolios and are also linked to specific subjects so that they can closely monitor performance against agreed objectives, working alongside members of staff and with children on visits to the school.

In addition to the portfolios, there are a number of Committees with membership as follows:

Pay Committee

 

          Betty Read

          Andy Garrison

          Vacancy

HTs Performance Management Review Committee

 

         Betty Read

         Andy Garrison

         Vacancy

Governors’ Pupil Disciplinary Committee

 

          All eligible governors on rotation

          Chair to be elected from those sitting as required

Appeals

 

          All eligible governors on rotation

          Chair to be elected from those sitting as required

Admissions

 

          All eligible governors on rotation

          Chair to be elected from those sitting as required

 

Chair of Governor’s Blogs